استئارات روی یک ماده سفید رنگ پودری شکل و آب گریز است. استئارات روی در واقع صابون روی می باشد که به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. استئارات روی که یک ماده پرکاربرد صنعتی محسوب می شود، از واکنش اسیدهای چرب با ترکیبی از فلز روی به دست می آید. استئارات روی در حلاّل های متقارن مانند اتر و الکل غیر قابل حل است ولی زمانی که گرم شود، در هیدروکربن های بودار مانند بنزین و سایر مواد نفتی قابل اشتعال و هیدروکربن های آغشته به کلر حل می شود. استئارات روی یکی از قوی ترین قالب های جداسازی در میان تمام صابون های فلزی است. استئارات روی هیچ نوع الکترولیتی ندارد ولی در عوض تحت تاثیر هیدروپروفیک است. زمینه اصلی کاربرد استئارات روی در صنعت پلاستیک و لاستیک است و در این صنعت به عنوان یک عامل روان کننده و چرب کننده استفاده می شود که به آسانی با سایر مواد ترکیب می شود. برای خرید استئارات روی و یا استعلام قیمت استئارات روی با شرکت افزون پلاست تماس بگیرید.

استئارات روی از جمله صابون های فلزی محسوب می شود. صابون ها، نمک های فلزی با از اسید های چرب هستند. قسمت باردار آن که قطبی است در آب جذب می شود و قسمت هیدروکربنی آن در چربی ها جذب می شود و موجب ترکیب شدن آب و چربی در یکدیگر و انحلال آب در چربی یا چربی ها در آب می شود. به طور کلی صابون ها به عنوان مواد مواد فعال سطحی شناسایی می شونند که می توانند موجب امولسیون شوند و در واقع به عنوان روان کننده شناخته می شوند زیرا می توانند با افزایش روان کنندگی، موجب کاهش اسطحکاک بین سطوح شوند. این صابون فلزی خواص کف کنندگی بالایی ندارد و به عنوان شوینده مورد استفاده قرار نمی گیرد. به خاطر وجود چندین مولکول استئارات در ساختار این ترکیب و همچنین بالا بودن محتوای هیدروکربی آن، این ترکیب نه تنها در آب حل نمی شود بلکه آب را نیز دفع می کند. همان طور که در بالا اشاره شد، استئارات روی در دیگر حلّال های قطبی مانند الکل و اتر نیز محلول نیست ولی بر عکس در حلّال های هیدروکربنی به خوبی حل می شود.

استئارات روی

کاربردهای استئارات روی

استئارات روی در صنعت پلیمر به عنوان ماده روان کننده مورد استفاده قرار می گیرد. پلیمرها، مولکول هایی با زنجیره های بلند هستند که وقتی بالاتر از نقطه ذوبشان مورد حرارت قرار بگیرند، حالت چسبندگی پیدا می کنند. نیروهای اصطحکاکی که بین پلیمرها وجود دارد، حرکت پلیمرها را با مشکل مواجه می کند ولی روان کننده ها با کاهش ضریب اصحطکاک سطوح، حرکت پلیمر را راحت کرده و این مشکل را حل می کنند. در میان روان کننده ها، استئارات روی یک ماده افزودنی بسیار مهم در تولید و فرآیند حرکت پلیمرها محسوب می شود. استئارات روی به عنوان روان کننده داخلی در پودرهای قالب ریزی، به عنوان روان کننده قالب مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نکات مهم و قابل توجه در مورد استئارات روی هنگامی که به عنوان روان کننده استفاده می شود این است که باید عاری از روی بدون فلز باشد زیرا فلز روی موجب شکسته شدن پلیمر می شود.

استیارات روی نقش مهمی در صنایع لاستیک سازی دارد. صنعت لاستیک سازی از جمله صنایع مهمی است که از نظر اقتصادی کمک قابل توجهی به اقتصاد کشور می کند. به منظور بهبود کاربردهای صنعتی، مطالعات و تحقیقات بسیاری بر روی لاستیک و مواد تشکیل دهنده آن صورت گرفته است. لاستیک طبیعی یکی از مواد چند منظوره ایی است که به خاطر خاصیت منحر به فرد مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی در تولید مجصولات مختلف مانند پلاستیک، شلنگ، تسمه نقاله و غیره کاربرد دارد. به طور معمول از زمان های قدیم تا زمان حال، از استئارات روی و اسید استئاریک در پروسه حرارات دهی لاستیک استفاده می شده است. استئارات روی در واقع نوعی فعال کننده و شتاب دهنده در فرآیند تولید محصولات پلاستیکی و لاستیک محسوب می شوند. بر این اساس نتیجه می گیریم که استئارات روی نقش مهم و قابل توجهی در فرآیند حرارات دهی لاستیک ایفا می کند. استئارات روی نمونه ایی از صابون های فلزی است. این ماده در آب و حلّال های قطبی نامحلول می باشد.

بعضی از تحقیقات و آزمایش هایی که در مورد استئارات توسط محققین انجام شده است نشان می دهد که استئارات روی می تواند به طور کامل جایگزین مواد متداول مانند اسید استئاریک و اکسید روی در صنعت تولید و فرآوری لاستیک شود. به طور کلی استئارات روی کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. استئارات روی به عنوان ماده اولیه به طور متداول همراه با دیگر نمک های استئارات مانند استئارات کلسیم و باریم برای برای پایدار بودن حرارت پی وی سی استفاده می شود. استئارات روی به طور گسترده برای تولید محصولات زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که بعضی از آنها عبارتند از: صنعت تولید لاستیک، پلی اورتان، سیستم پردازش پلی استر و پودر فلز سازی. استئارات روی در تولید و ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی به عنوان یک ماده روان کننده و غلیظ کننده برای بهبود بافت محصولات استفاده می شود. استئارات روی می تواند شتاب لاستیک را بالا ببرد. استئارات روی تاثیر مثبتی بر واکنش گوگرد با پالی افین دارد. استئارات روی، نوعی روی است که تا حد زیادی در محیط غیر قطبی پالی افین مخلول و قابل حل است.

دیگر کاربردهای استئارات روی

  • استئارات روی به عنوان یک عامل مات کننده برای انواع پلیمر و پلاستیک کاربرد دارد.
  • استئارات روی به عنوان یک روان کننده خارجی در صنایع مختلف از جمله پلاستیک و پلیمر نقش مهمی ایفا می کند.
  • این ماده، عامل سنباده خوری در سیلر است.
  • استئارارت روی به عنوان عامل آزاد کننده و پخش کننده رنگ در انواع مستر بچ محسوب می شود.
  • استئارات روی به عنوان ماده اولیه در کرم پودرهای آرایشی پنکیک و کرم پودرهای فشرده و دیگر محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • استئارات روی در صنعت ساختمان به عنوان یک عامل ضد آب برای گچ کاری مورد استفاده قرار می گیرد.
  • استئارات روی به عنوان یک ماده افزودنی در صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.
  • همچنین به عنوان یک عامل لغزنده برای پوشش دهی به کاغذها از جمله کاغذ سنباده مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات شرکت افزون پلاست

بستن منو
Call Now Button